Начало > Новини

"Проект на СУ за развитие на капацитета на специализанти, постдокторанти и млади учени"

ЦАИ 02/10/2013

От 18 юли 2013 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски” стартира изпълнението на 30-месечен проект BG051PO001-3.3.06 – 0045 „Развитие на капацитета на специализанти, постдокторанти и млади учени за преподаване на академични курсове по и на чужд език със съвременни методи и информационни и компютърни технологии” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

Обща цел на проекта е развитие на потенциала на специализанти, постдокторанти и млади учени за преподаване на академични курсове по и на чужд език с интегриране на адекватни технологии с цел повишаване на конкурентността, достъпността и ефективността на учебните програми в Софийския университет на национално, европейско и международно ниво.

Специфични цели:


1. Създаване на стандарт за качество на обучението по и на чужд език и сертифициране (електронно портфолио).

2. Създаване и утвърждаване на система за развитие на умения за преподаване по чужд език за академични цели с помощта на технологии.

3. Създаване и утвърждаване на система за развитие на умения за преподаване на академична дисциплина на чужд език.

4. Популяризиране на постиженията на специализанти, постдокторанти и млади учени чрез участия в национални и международни научни форуми, научен обмен и представяне на научната продукция.

Предвижда се да се работи с 40 постдокторанти, млади учени и специализанти, разпределени в две целеви групи:

1. 20 души от състава на Факултета по класически и нови филологии, Факултета по славянски филологии, Департамента по чуждоезиково обучение и Факултета по начална и предучилищна педагогика.

2. 20 от останалите факултети на Софийския университет с преподаване по и на чужд език.

Във връзка с това от 1 октомври 2013 г. започва набиране на документи за включване на специализанти, постдокторанти и млади учени в целевите групи на проекта, който предлага на кандидатите разнообразни възможности.

Участниците в проекта ще се включат в по 1 обучителен интегриран модул и ще получат консултации за разработване или осъвременяване на свои курсове по чужд език или преподавани на чужд език. Бенефициентите, които ще преподават на чужд език, ще повишат нивото си на владеене на английски, немски или френски език в рамките на 150 часа, които ще включват и обучение по съответния чужд език за професионални цели.

След допълнителен конкурс:

* 10 бенефициенти с високи академични постижения ще получат възможност за обучение по добри преподавателски практики във водещи университети в чужбина с продължителност на престоя от 25 дни;
* 10 бенефициенти с високи академични постижения ще получат възможност за участие в научни форуми;
* 10 бенефициенти с високи академични постижения ще получат по един нетбук за своята индивидуална работа;
* 10 бенефициенти с високи академични постижения ще получат възможност за участие в семинари с гост-лектори по проблемите на използването на ИКТ в преподаването по и на чужди езици.

С цел осигуряване на по-добра среда за развитие на постдокторантите и младите учени се предвижда също:

- допълнително финансиране за закупуване на учебни материали и научна литература;
издаване на 1 специализиран сборник с трудове на бенефициентите;
- подкрепа за публикации на бенефициентите в основните български и престижни чужди научни издания;
- подкрепа за издаване на 3 монографии на бенефициенти.

За различните дейности по проекта могат да кандидатстват всички преподаватели от СУ, отговарящи на критериите на оперативната програма, според които за постодокторант се смята всеки, който е придобил образователна и научна степен „доктор", но не повече от 5 години след придобиването ѝ, а за млад учен – всеки, извършващ научноизследователска и научно-образователна дейност, завършил последната си магистърска програма преди не повече от 10 години.

Пълната информация може да я видите ТУК.


2006 (cc) Creative Commons License. A project of the Centre for Advanced Study, financed by Bulgarian Ministry of Science and Education.
Created by Netage.bg.